Vyberte stránku

Investiční náměstek hejtmana Pavel Bulíček (Piráti) v rozhovoru otevřeně popisuje, kdy se Náchod konečně dočká kompletní modernizace nemocnice. Zeptali jsme se ho i na to, jaké kraj slaví úspěchy v oblasti IT. 

První otázka je vlastně jednoduchá. Kdy se konečně celá náchodská nemocnice přesune do dolního areálu?

To bude ještě nějakou dobu trvat, ale už příští rok začneme s demolicí nejstaršího pavilonu v areálu nemocnice a následně se stavbou pavilonu úplně nového. Do moderních prostor se přesune například onkologie nebo oddělení péče pro předčasně narozené děti.

Podobné sliby jsme už slyšeli mnohokrát. A pak četli zprávy o dalším zdržení nebo dokonce o korupci.

Nic takového jsme nemohli dopustit. Za tři roky se nám od první skici nového pavilonu povedlo získat všechna potřebná povolení. Našim předchůdcům to trvalo násobně déle a navíc si evidentně nepočínali čistě. Od začátku stavby nás dělí měsíce. 

Obyvatelé Náchoda si možná všimli, že v nemocnici už nyní probíhají stavební práce. Co přesně zde dělníci dělají?

Pracujeme na stavbě urgentního příjmu a nového příjezdu pro sanitky. V Náchodě tak vznikne moderní emergency podobné například tomu, jaké funguje v hradecké fakultní nemocnici. Současně také probíhají práce na novém gastroprovozu.

Dalším evergreenem je doprava. Co kraj na Náchodsku chystá v tomto ohledu?

Doslova před pár dny začala stavba nové silnice z Bělovse do Poříčí. Ta odvede od rodinných domů přibližně osm a půl tisíce aut každý den. Obchvat Náchoda je pak investicí státu, a ne kraje nebo náchodské radnice.

Naopak často trochu opomíjená je sociální oblast.

To pro naši koalici rozhodně neplatí. Postupně měníme velké neosobní ústavy na zařízení s menším počtem klientů. Naším cílem je, aby se v nich lidé s různými typy postižení cítili co nejlépe. Proto po celém kraji v rámci komunitních sociálních služeb vznikají nové domy s byty, které na první pohled vypadají jako běžné domácnosti, ale jsou přizpůsobené pro péči o klienty. Jednu takovou službu jsme otevřeli i v Náchodě. Kromě toho kraj významně finančně podpořil Broumov, aby město mohlo zřídit nová lůžka pro seniory, kteří jsou zcela závislí na péči druhé osoby.

Piráti mají na starosti v rámci krajské koalice i střední školství. Čím se za čtyři roky práce můžete pochlubit?

Podařilo se nám navýšit kapacity v žádaných všeobecných a zdravotnických oborech nebo získat krajskou akreditaci programu Erasmus+, díky níž mohou už středoškoláci vyjet na zkušenou do zahraničí. Zahraniční studenti naopak jezdí k nám. Ve Dvoře Králové nad Labem probíhá největší středoškolské cvičení kyberbezpečnosti v Evropě. Týmy mladých lidí z Česka, Německa nebo Itálie měly za úkol ochránit model výrobní linky před útoky hackerů.

Oblíbené jsou i další studentské IT soutěže, takzvané hackathony. Jak taková akce probíhá?

Studenti mají za úkol vymyslet a naprogramovat funkční webové aplikace, které využívají sady takzvaných otevřených dat. Kraj jich poskytuje programátorům i komukoliv dalšímu přes devadesát. Najdete mezi nimi třeba plán zimní údržby silnic nebo seznam zubařů. Jedna z vítězných studentských aplikací využívá umělou inteligenci k tomu, aby pomohla široké veřejnosti lépe se orientovat v těchto datových sadách.

Většina občanů běžně nepřichází do styku s krajským úřadem. Je přesto nějaká novinka v oblasti IT, na kterou byste chtěl upozornit?

Kompletně jsme digitalizovali systém krajských dotací, což výrazně zjednodušilo administrativu například dobrovolným hasičům nebo sportovní klubům. Osobně mám pak velkou radost ze spuštění mezinárodně oceňovaného datového portálu datakhk.cz. Na jednom místě zde prezentujeme v přehledných grafech a mapách informace o pracovním trhu, zdravotnictví či dopravě v našem kraji. Portál slouží například podnikatelům pro tvorbu analýz trhu.