Pavle, po minulých krajských volbách jsi měl od hnutí ANO na stole nabídku na post hejtmana, ale odmítl jsi ji. Piráti nakonec v našem kraji spoluvládnou v podobné koalici, jako je ta na vládní úrovni. Ty sám jsi první náměstek hejtmana. Rozhodl ses před třemi lety správně?

Rozhodně ano. S našimi koaličními partnery jsme rychle po volbách nalezli shodu nad programem, což je to nejdůležitější. Taky se nám podařilo vyjednat silné zastoupení Pirátů v radě, což je zjednodušeně řečeno vláda kraje. Obsadili jsme rovnou třetinu míst, a tak můžeme efektivně prosazovat naši transparentní a liberální politiku. To by s programově nepředvídatelným hnutím ANO bylo podstatně složitější.

Ty sám máš v gesci především krajské investice. Co si pod tím mohou občané představit?

Kraj má na starosti silnice nižších tříd, střední školy nebo okresní nemocnice. Do služeb, které každodenně využívají statisíce občanů, se logicky musí investovat. Mým úkolem je, aby každý projekt od první skici až po kolaudaci proběhl bez problémů. A to se nám s kolegy daří. Rekordně investujeme do zdravotnictví, sociálních služeb i škol. Zároveň pracujeme na tom, aby starší budovy byly energeticky co nejúspornější.

Kdybys měl vybrat jednu úspěšnou investici, která by to byla?

Po dlouhých letech, kdy občané od politiků slyšeli jen sliby, jsme začali s modernizací rychnovské nemocnice. Ta zajišťuje péči pro 80 tisíc občanů. V Rychnově právě vzniká nový pětipodlažní pavilon s urgentním příjmem a ambulantní péči. Hotovo bude v roce 2025. Bude to skutečně výrazný skok dopředu pro pacienty i zdravotníky. Obrovský dík pak patří také ministrovi pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi za to, že ministerstvo na náš kraj nezapomnělo a na rychnovskou nemocnici přispělo 300 miliony korun. Investujeme samozřejmě i do další krajských okresních nemocnic.

Občany tradičně zajímají silnice, protože po nich jezdí každý z nás. Piráti nemají v gesci dopravu, ale jak reaguješ na častou výtku, že komunikace jsou jako tankodrom?

Je pravda, že v minulosti se do silnic II. a III. třídy neinvestoval dostatek prostředků. Nicméně kraj už druhé funkční období po sobě investuje do oprav silnic přes miliardu korun ročně. Díky tomu se začal celkový stav silnic postupně zlepšovat. Každý občan si to může zkontrolovat na portálu www.datakhk.cz, kde zveřejňujeme ověřené informace o našem kraji.

Za datový portál dostal kraj už řadu cen. Co všechno portál umí?

Na jednom místě v přehledných grafech a mapách soustřeďujeme relevantní data o pracovním trhu, zdravotnictví či dopravě, a to ze zdrojů samotného úřadu i dalších institucí. Portál slouží například podnikatelům při tvorbě analýz trhu. Využívají ho i studenti jako dobrý zdroj pro seminární a další práce.

Poslední otázka se týká budoucnosti Za necelý rok budou krajské volby. Jaký výsledek předpovídáš Pirátům?

Naším cílem je minimálně zopakovat výsledek z minulých krajských voleb. Tehdy jsme získali přes 14 procent hlasů, což byl pro Piráty nejlepší výsledek v celém Česku. Jsme jediná relevantní liberální strana v zastupitelstvu a máme za sebou hmatatelné výsledky. Věřím, že to voliči ocení.

Pavel Bulíček (35) je od roku 2020 prvním náměstkem hejtmana Královéhradeckého kraje. Na starosti má investice, inovace a IT. Občanským povoláním je softwarový analytik.

Ve volném čase se věnuje týmovým sportům, dobrovolným hasičům a četbě postapokalyptické sci-fi. S přítelkyní, se kterou vychovává syna, žije v Hradci Králové.