Vyberte stránku

Tento týden probíhá Světový týden bezpečnosti provozu, který vyhlašuje OSN. Dopravní nehody si celosvětově každý rok vyžádají přibližně 1,3 milionu životů a až 50 milionů zraněných. V samotném Česku jen během loňského roku na silnicích zemřelo 454 lidí a 1734 bylo těžce zraněno.

K letošnímu ročníku Světového týdne bezpečnosti provozu se připojuje i Královéhradecký kraj, který dlouhodobě podporuje rozvoj cyklodopravy. V posledních dvou letech se podařilo díky personálnímu posílení úřadu zrychlit přípravu nových cyklostezek jako je okruh okolo Rozkoše nebo stezka mezi Hostinným a Chotěvicemi. Také se pracuje na nové strategii cyklistické dopravy do roku 2035, která rozšíří síť plánovaných cyklostezek tak, aby větší počet obcí snadněji dosáhl na finance z evropských i národních dotačních programů. Zároveň samotný kraj podporuje přípravu a výstavbu cyklostezek formou svého dotačního programu, ze kterého bylo od roku 2015 podpořeno 77 projektů.

Dlouhodobým cílem je vytvoření bezpečné sítě cyklostezek, která umožní pohodlnou dopravu do práce, školy i za zábavou. Ideálním řešením jsou od motorové dopravy stavebně oddělené cyklostezky, které jsou podle nedávného průzkumu pražského magistrátu až dvanáctkrát bezpečnější než úseky bez cyklistické infrastruktury.

Adam Valenta
radní Královéhradeckého kraj